Jak dbać o ubrania z lnu?

Spis treści

Len to materiał wyjątkowy, który od lat wykorzystujemy w naszych projektach. Urzekły nas jego właściwości i wygląd. Cenimy ubrania z lnu między innymi za ich przewiewność, trwałość i lekkość. Jak mało który, materiał ten pozwalają uzyskać niezwykle estetyczny efekt w każdym projekcie, a niepowtarzalny sposób, w jaki len się gniecie dodatkowo podkreśla jego urok. Zauważyłyśmy jednak, że panuje powszechne przeświadczenie o tym, że jest to materiał wymagający pod kątem utrzymania go w czystości i dobrym stanie. Jednak my się z tym nie zgadzamy. Dlatego dzisiaj podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zadbać o ubrania z lnu.

Jak prawidłowo prać len?

Największe obawy zazwyczaj związane są z prawidłowym praniem lnu. Nie jest ono jednak tak trudne, wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim używaj zwykłego detergentu w postaci proszku czy płynu do prania. Świetnie, jeżeli będzie on przeznaczony do naturalnych tkanin. Jeżeli nie, warto wybrać te o delikatnym składzie. Nigdy nie korzystaj z wybielaczy, a także… płynów zmiękczających. Sposób, w jaki te drugie działają, powoduje oblepianie włókien i wpływa na ich właściwości, w tym przepuszczalność, a to właśnie na nich w przypadku lnu nam najbardziej zależy.

Wbrew powszechnej opinii, nie musisz prać ubrań lnianych ręcznie – możesz to zrobić, jeżeli masz czas i ochotę. Jednak wystarczy, że wybierzesz program do tkanin delikatnych w pralce, najniższe obroty wirowania i temperaturę nieprzekraczającą 40 stopni. Stosuj przy tym zasady prania innych tkanin: oddzielaj kolory, a jeśli to możliwe rodzaje materiałów. W końcu nikt nie chce widzieć swojej ulubionej jasnej bluzki lnianej czy przewiewnej piżamy z nieestetycznymi kolorowymi przebarwieniami.

Suszenie ubrań z lnu

W przypadku lnu zdecydowanie odradzamy suszarkę ze względu na to, jak tarcie i wysoka temperatura mogą wpłynąć na włókna. Natomiast zwykłe suszenie na płasko czy na wieszaku już jak najbardziej jest wskazane. Jeżeli chcesz, żeby Twoja koszula, bluzka lniana lub piżama nabrała tego charakterystycznego, lekko pogniecionego wyglądu, jednak nadal prezentowała się schludnie, to suszenie na wieszaku sprawdzi się najlepiej.

Czy prasować ubrania z lnu?

Wszystko zależy – jeżeli, tak jak my, lubisz naturalny, lekko wymięty wygląd lnianych tkanin, po prawidłowym suszeniu nie musisz już nic więcej robić. Jednak jeżeli uważasz, że np. koszula z lnu lepiej wygląda nieco wygładzona, jak najbardziej możesz ją wyprasować. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to, kiedy materiał jest jeszcze delikatnie wilgotny. Samo prasowanie powinno też być jak najszybsze, żeby nie uszkodzić włókien – tutaj pomoże Ci właśnie to, że całość będzie lekko wilgotna. Zalecamy też, żeby trzymać się raczej średnich temperatur. Nie zapomnij też, żeby zawsze prasowanie przeprowadzać dopiero po odwróceniu na lewą stronę koszuli lub jakiegokolwiek innego ubrania z lnu.

Jak jeszcze możesz zadbać o lniane ubrania?

Na kondycję ubrań z lnu wpływa też to, w jaki sposób je przechowujesz. Według nas najlepszym rozwiązaniem jest robienie tego z pomocą wieszaków, aby zapewnić im odpowiednio dużo przestrzeni i właściwą wentylację. Jeżeli musisz je składać i przechowywać na półkach lub w szufladach, postaraj się robić to luźno i nie układać zbyt wielu elementów jeden na drugim.

Jeżeli natomiast dojdzie do uszkodzenia materiału, nie musisz od razu wyrzucać ubrań. Pamiętaj, że len jest bardzo wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o naprawę – pięknie wyglądają na nim ręcznie naszyte elementy. Więc jeśli masz żyłkę do rękodzieła lub znasz kogoś takiego, możesz wzbogacić swoje ulubione ubrania o haftowany wzór zakrywający uszkodzenie, aby cieszyć się nimi dłużej. Polecamy także odwiedziny u lokalnej krawcowej. Drobna naprawa będzie zapewne tańsza niż kupienie nowego elementu odzieży, a do tego wesprzesz lokalny biznes.

Podsumowując: nie taki len straszny, jak go malują!

Ubrania z lnu wcale nie są tak wymagające w utrzymaniu ich w dobrym stanie, jak może się wydawać. Pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach, które z powodzeniem możesz stosować także w pielęgnacji innych naturalnych tkanin. Nie zrażaj się też, jeżeli jakieś uszkodzenia na Twojej lnianej odzieży już się pojawiły – zachęcamy do przedłużania ich życia drobnymi naprawami. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się swoimi ulubionymi bluzkami, koszulami czy sukienkami przez wiele lat lub przekazać lniane ubranka dziecka dalej.

Powiązane produkty
Piżama Margot
269,00 
Wiskozowy zestaw dla wymagających kobiet.
Szlafrok Margot
239,00 
W tym szlafroku każdy poranek rozpoczniesz od tańca.
Piżama Lou
269,00 
Wiskozowy zestaw dla wymagających kobiet.
Piżama Yana
219,00 
Muślinowy zestaw dla wymagających kobiet.